ورود دانش پژوهان و مدرسین
درباره انستیتو درمان هیجان مدار ایران
EFT چیست؟
(EFT) Emotion Focused Therapy یا درمان هیجان مدار (به عنوان درمان متمرکز بر هیجان نیز نام برده می شود) یک رویکرد مدرن و جدید روان درمانی است که در سال های اخیر به سبب وجود شواهد علمی متعدد در حمایت از تاثیر به سزای آن بر روی طیف وسیعی از مشکلات و اختلالات فردی و زوجی، محبوبیت زیادی کسب کرده و به عنوان یک رویکرد بسیار مهم در حوزه روان درمانی شناخته می شود. این رویکرد در ابتدا توسط پرفسور Leslie Greenberg بنیان نهاده شده و در ادامه توسط خود او و سایر همکاران او از جمله Robert Elliott, Rhonda Goldman, Jeanne Watson, Juliette Becking, Lars Auszra که هیات برد تخصصی ISEFT را تشکیل می دهند توسعه پیدا کرده است.
از نگاه EFT هیجانات به صورت ذاتی ظرفیت ایجاد سازگاری دارند که در صورت فعال شدن می تواند به مراجعان در تغییر حالات هیجانی مشکل آفرین یا تجارب نامطلوبشان کمک کند. این دیدگاه نسبت به هیجانات بر این پایه استوار است که هیجانات در هسته اصلی خود یک سیستم ذاتی و سازگارانه هستند که برای حفظ بقا و رشد تکامل یافته اند. هیجانات با نیاز های ضروری فرد در ارتباط هستند، به سرعت فرد را از موقعیت های مهم برای رفاه آگاه می کنند. همچنین فرد را آماده و راهنمایی می کنند تا در جهت رفع نیازهایش اقدامی انجام دهد. درمان EFT بر این اصل استوار است که هیجانات عامل اصلی تغییر موثر هستند. EFT یک روش درمانی مبتنی بر شواهد است که از نظریات درمانی انسان گرایی، وجودی، علوم اعصاب، مراجع محور راجرز و گشتالت درمانی پرز وام گرفته و بینش و روش عملی معاصر خود را ایجاد کرده است. EFT پشتوانه های نظری قوی تئوری هیجان را با پروتکل های فرایندی قدرتمند و تکنیک های عملی ادغام کرده است. تکنیک های صندلی (گفتگوی دو صندلی و صندلی خالی) نمونه ای از این موارد است. درمانگر EFT در بطن یک ارتباط درمانی همدلانه به افراد یا زوجین کمک می کند تا هیجانات خود را بهتر بشناسد، آن را تجربه کنند، کشف کنند، درک کنند و در صورت لزوم تغییر دهند و انعطاف پذیر تر شوند. در نتیجه افرادی که تحت درمان EFT قرار می گیرند قوی تر و در دستیابی به اطلاعات و معانی مهم هیجانی مربوط به خود و دنیای اطرافشان ماهر تر می شوند.
درباره انستیتو EFT Iran
انستیتو درمان هیجان مدار ایران EFT Iran در سال ۱۳۹۹ پس از کسب استاندارد های لازم و اخذ مجوز از انجمن جهانی درمان هیجان مدار ISEFT به عنوان مرکز اصلی و پیشرو در ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی و درمانی در حوزه EFT در ایران فعالیت خود را آغاز کرده است. تمامی فعالیت های EFT Iran تحت نظارت و حمایت ISEFT بوده و رسالت ما ارائه خدمات با استاندار های بالای بین المللی به تمام علاقه مندان به این رویکرد می باشد.
ما در EFT Iran می کوشیم تا با کمک تمام همکاران و علاقمندان اهداف زیر را محقق نماییم:
۱. معرفی EFT در جوامع علمی و دانشگاهی ایران و تلاش برای توسعه بیشتر EFT در ایران و منطقه.
۲. برگزاری دوره های آموزشی تخصصی EFT با استانداردهای بین المللی برای مشاوران، روانشناسان، روانپزشکان و سایر متخصصان حیطه سلامت روان که به این رویکرد علاقه مند هستند.
۳. تربیت روان درمانگران حرفه ای استاندارد Certified EFT Therapist و ارائه خدمات درمانی با کیفیت به مراجعان با همراهی روان درمانگران حرفه ای آموزش دیده EFT.
۴. همکاری و پشتیبانی از تحقیقات و پژوهش ها در زمینه EFT و کمک به توسعه علمی این رویکرد.
۵. ایجاد زیرساخت شبکه ارتباطی برای درمانگران EFT برای پشتیبانی از همه علاقه مندان به این رویکرد در ایران.
۶. همکاری بین المللی با سایر موسسات بین المللی در حوزه EFT.
Copyright 2024 © IOTech